Zdzisław Marchwicki (ur. 18 października 1927 r. w Dąbrowie Górniczej, stracony 1975), przestępca.

Uznany przez sąd za "wampira z Zagłębia", który działał w tych okolicach 5 lat i cztery miesiące. Przez cały ten okres trwało żmudne, szalenie trudne śledztwo. "Wampir" dokonywał morderstw na terenie o łącznej powierzchni 590 km?, zamieszkałym przez 725 tys. ludzi. Jego ofiary miały od 16 do 58 lat. W jednym dniu (15 czerwca 1966) dokonał dwóch napadów na kobiety, z których jeden skończył się śmiercią ofiary.

Sąd uznał go winnym zabójstwa (14 kobiet), usiłowania zabójstwa (6 kobiet) i skazał na karę śmierci.

W latach dziewięćdziesiątych pojawiły się informacje podważające rzetelność sądu. Zwrócono uwagę na fakt, iż Zdzisław Marchwicki nie przyznał się do winy, a rzekome znalezienie sprawcy odbyło się jedynie dzięki wytypowaniu osób odpowiadających profilowi psychologicznemu przestępcy. Ówczesnym władzom bardzo zależało na wykryciu i skazaniu sprawców, gdyż jedna z ofiar Zdzisława Marchwicmkiego była spokrewniona z ówczesnym I Sekretarzem PZPR Edwardem Gierkiem. Prawdopodobną wersję wydarzeń jakoby morderstw dokonał inny przestępca (popełnił samobójstwo) odrzucono, gdyż chciano pokazać sprawcę, któremu możnaby wytoczyć proces. Obok Zdzisława skazano jego braci: Jana (kara śmierci) i Henryka (25 lat więzienia) oraz kilku innych członków rodziny (krótsze wyroki więzienia). Sprawa nie została rozstrzygnięta do dziś.

Źródło: Wikipedia.




Polskies sprawy są o tyle ciekawe, że nigdy nie wiadomo czy pod Twoim domem nie grasuje seryjny morderca
Dzisiaj dowiedziałem się, że w mojej okolicy, grasuje z siekiera szalona baba.. zabiła męża, bo.. za późno wrócił do domu Nie wiem czy śmiać się czy płakać. Jeżeli ją złapia, dam znać

*******************************
Najpopularniejsze wątki w tym dziale: