+ Odpowiedz na ten temat
Strona 2 z 8 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 16 do 30 z 115

Temat: UPA

  1. #16
    6 biegowy High Level 6 biegowy High Level 6 biegowy High Level 6 biegowy High Level 6 biegowy High Level 6 biegowy High Level Avatar 6 biegowy
    Na DoFo od
    Sep 2005
    Skąd
    CHICAGO
    Postów
    9,745
    Siła Reputacji
    33

    Domyślnie

    Cytat Napisał Simmek
    Cytat Napisał 6 biegowy
    Ciekawe ze zaden z mieszkancow Polski nie wypowiada sie na ten temat,czyzby biale plamy historii az tak bardzo dawaly sie juz we znaki powoduja ogolna ignorancje zagadnienia ?
    No chyba dziadzia ma racje... chuj z tego mnie tez jakos nie bawi, zaglebianie sie w to co bylo, i takie wglebianie sie czy siekierka czy z pistoletu nic nie zmienia...
    Ten post mozna mianowac do klasyki jednych z bardziej pojebanych wpisow na tym forum.
    Kiedys myslalem ze Ty sobie jaja robisz,pozniej juz sie nawet nie zastanawialem na ten temat,teraz juz wiem ze Ty tak naprawde niewiele reprezentujesz swoja miernota.
    Wolalbys dostac kulke w glowe czy zeby Cie ktos powoli obdzieral ze skory ?


    Opis do zdjecia
    "Łobozowa pow. tarnopolski 1943, czwórka polskich dzieci przybitych i przywiązanych do drzewa drutem kolczastym przez nacjonalistów ukraińskich."

  2. #17
    Sentyment obciaga psom DZIADZIA Wyborca PISu Avatar DZIADZIA
    Na DoFo od
    Sep 2005
    Skąd
    Sosnowiec
    Wiek
    35
    Postów
    7,406
    Siła Reputacji
    0

    Domyślnie

    Cytat Napisał 6 biegowy
    Wolalbys dostac kulke w glowe czy zeby Cie ktos powoli obdzieral ze skory ?
    W jednym z 7 tomów sagi Sapkowskiego wywiązuje sie na taki temat mała dyskusja. [wiem ze nic to nie wnosi do tematu ale nie mogłem sie oprzeć ]

    [ Dodano: 16-08-2006, 15:44 ]
    "Łobozowa pow. tarnopolski 1943, czwórka polskich dzieci przybitych i przywiązanych do drzewa drutem kolczastym przez nacjonalistów ukraińskich."
    Nawet nie skomentuje, mój mózg nie jest w stanie tego pojąć ;|

  3. #18
    CHIARA Człowiek z aspiracjami Avatar CHIARA
    Na DoFo od
    Aug 2006
    Skąd
    stąd
    Postów
    63
    Siła Reputacji
    18

    Domyślnie

    Boże... Ja mam dziecko w wieku 6 lat i serce mi pękło przez to zdjęcie. Przecież to anioły jeszcze

  4. #19
    rece opadaja Hitman Świecący przykładem Hitman Świecący przykładem Hitman Świecący przykładem Avatar Hitman
    Na DoFo od
    Jul 2006
    Skąd
    Harrogate
    Postów
    3,272
    Siła Reputacji
    23

    Domyślnie

    tak jakos rece zaczely mi drzec .

  5. #20
    6 biegowy High Level 6 biegowy High Level 6 biegowy High Level 6 biegowy High Level 6 biegowy High Level 6 biegowy High Level Avatar 6 biegowy
    Na DoFo od
    Sep 2005
    Skąd
    CHICAGO
    Postów
    9,745
    Siła Reputacji
    33

    Domyślnie

    Cytat Napisał CHIARA
    Boże... Ja mam dziecko w wieku 6 lat i serce mi pękło przez to zdjęcie. Przecież to anioły jeszcze
    A czytalas opowiadanie z poprzedniej strony ?

    [ Dodano: 16-08-2006, 16:07 ]
    Troche wiecej materialu
    http://www.idn.org.pl/medykon/wolyn/...rski/index.htm

    [ Dodano: 16-08-2006, 16:33 ]




    Katerynówka, kolonia w gmiznie Rożyszcze. Ofiary napadu UPA na kolonię w nocy z 7 na 8 maja 1943 roku: Piotra Mękali i Anieli z Gwizdowskich, między nimi Stasia Stefaniak, lat około 5, której rozpruto brzuch i powyłamywano ręce i nogi

  6. #21
    Sentyment molestuje dzieci Simmek Wie o co chodzi Simmek Wie o co chodzi
    Na DoFo od
    Oct 2005
    Skąd
    ...
    Postów
    5,923
    Siła Reputacji
    25

    Domyślnie

    Cytat Napisał 6 biegowy

    Ten post mozna mianowac do klasyki jednych z bardziej pojebanych wpisow na tym forum.
    Kiedys myslalem ze Ty sobie jaja robisz,pozniej juz sie nawet nie zastanawialem na ten temat,teraz juz wiem ze Ty tak naprawde niewiele reprezentujesz swoja miernota.
    Wolalbys dostac kulke w glowe czy zeby Cie ktos powoli obdzieral ze skory ?
    A: Jaka wielka okrutnoscia wykazal sie Jagiello pod grunwalbem ,a szczegolnie jego "litewski brat"...
    B: Jak okrutne byly wojska "pospolitego ruszenia polskiego" wobes turkow, tatarow, czy kozakow...

    O kurwa wtedy nie bylo aparatow, i jakos ciezko znalesc naocznych swiatkow...
    Moj kolega studiujacy historia na poziomie doktoranckim wymieni ci konkretne przyklady, moge go poprosic o to...

    I CO PRZEZ TO OSIAGNIEMY...

    A teraz jaki wplywa maja takie zdjecia na mlode osoby z tego forum? bo ja stawiam ze roznie jedynie niechec do Ukraincow...
    - Prosze Pani, czy Pani by chciala zagrac w filmie?
    - Tak, chciala bym...
    - A... to swietnie sie sklada, a... co Pani by chciala zagrac?
    - Chcialam zagrac... tak jak ta... no w tym filmie... wie Pan w ktorym... Ona grala z takim przystojnym, dobrze zbudowanym, szatynem, o ile sie nie myle, wie Pan z ktorym. Ona grala cos bardzo pieknego, ja bym tez tak chciala zagrac cos pieknego...
    - No brawo, brawo, Pani by chciala zagrac cos pieknego. Ludzie pragna piekna. Nasz film powinien byc piekny.


  7. #22
    6 biegowy High Level 6 biegowy High Level 6 biegowy High Level 6 biegowy High Level 6 biegowy High Level 6 biegowy High Level Avatar 6 biegowy
    Na DoFo od
    Sep 2005
    Skąd
    CHICAGO
    Postów
    9,745
    Siła Reputacji
    33

    Domyślnie

    Cytat Napisał Simmek
    Cytat Napisał 6 biegowy

    Ten post mozna mianowac do klasyki jednych z bardziej pojebanych wpisow na tym forum.
    Kiedys myslalem ze Ty sobie jaja robisz,pozniej juz sie nawet nie zastanawialem na ten temat,teraz juz wiem ze Ty tak naprawde niewiele reprezentujesz swoja miernota.
    Wolalbys dostac kulke w glowe czy zeby Cie ktos powoli obdzieral ze skory ?
    A: Jaka wielka okrutnoscia wykazal sie Jagiello pod grunwalbem ,a szczegolnie jego "litewski brat"...
    B: Jak okrutne byly wojska "pospolitego ruszenia polskiego" wobes turkow, tatarow, czy kozakow...

    O kurwa wtedy nie bylo aparatow, i jakos ciezko znalesc naocznych swiatkow...
    Moj kolega studiujacy historia na poziomie doktoranckim wymieni ci konkretne przyklady, moge go poprosic o to...

    I CO PRZEZ TO OSIAGNIEMY...

    A teraz jaki wplywa maja takie zdjecia na mlode osoby z tego forum? bo ja stawiam ze roznie jedynie niechec do Ukraincow...
    Dlaczego mamy falszowac fakty historii udajac ze nic sie nie stalo ?

  8. #23
    Sentyment molestuje dzieci Simmek Wie o co chodzi Simmek Wie o co chodzi
    Na DoFo od
    Oct 2005
    Skąd
    ...
    Postów
    5,923
    Siła Reputacji
    25

    Domyślnie

    Cytat Napisał 6 biegowy
    Dlaczego mamy falszowac fakty historii udajac ze nic sie nie stalo ?
    Oz kurwa, co falszowac? Kto chce znajdzie sobie, czy kazda gospodyni domowa ma obowiazek wiedziec ile dzieci porabano siekierami, a ile przybito do drzwi?
    Przecietny Polak nigdy nie zapamieta wielu drobnych niuansow...

    jesli zakladasz taki temat przyzwoitosc wymaga, aby zalozyc rownierz co takiego Polacy wyrzadzili ukraincom, czy nie uwazasz ze o tym sie jakos dziwnie zapomina i falszuje fakty historii ?

    Moze jednak liczenie i segregacje tych trupkow pozostawmy historykom?
    - Prosze Pani, czy Pani by chciala zagrac w filmie?
    - Tak, chciala bym...
    - A... to swietnie sie sklada, a... co Pani by chciala zagrac?
    - Chcialam zagrac... tak jak ta... no w tym filmie... wie Pan w ktorym... Ona grala z takim przystojnym, dobrze zbudowanym, szatynem, o ile sie nie myle, wie Pan z ktorym. Ona grala cos bardzo pieknego, ja bym tez tak chciala zagrac cos pieknego...
    - No brawo, brawo, Pani by chciala zagrac cos pieknego. Ludzie pragna piekna. Nasz film powinien byc piekny.


  9. #24
    6 biegowy High Level 6 biegowy High Level 6 biegowy High Level 6 biegowy High Level 6 biegowy High Level 6 biegowy High Level Avatar 6 biegowy
    Na DoFo od
    Sep 2005
    Skąd
    CHICAGO
    Postów
    9,745
    Siła Reputacji
    33

    Domyślnie

    Cytat Napisał Simmek
    Cytat Napisał 6 biegowy
    Dlaczego mamy falszowac fakty historii udajac ze nic sie nie stalo ?
    Oz kurwa, co falszowac? Kto chce znajdzie sobie, czy kazda gospodyni domowa ma obowiazek wiedziec ile dzieci porabano siekierami, a ile przybito do drzwi?
    Przecietny Polak nigdy nie zapamieta wielu drobnych niuansow...

    jesli zakladasz taki temat przyzwoitosc wymaga, aby zalozyc rownierz co takiego Polacy wyrzadzili ukraincom, czy nie uwazasz ze o tym sie jakos dziwnie zapomina i falszuje fakty historii ?

    Moze jednak liczenie i segregacje tych trupkow pozostawmy historykom?
    Jak zwykle po zlej stronie barykady stanales Janosiku.
    Mozna by lustrowac historie do zarania dziejow ale ta jest w miare wspolczesna.
    Nikt tu nie mowi o obowiazku znajomosci detali,gdy nastepnym razem dzieci beda sie uczyly o IIWW to obowiazkowo powinne tez wiedziec ze Ukraincy byli zdziczalymi,bezdusznymi bydlakami ktorzy mordowali w sposob niespotykanie brutalny. Przedstawiam zagadnienie z punktu ktory mnie interesuje.

  10. #25
    Sentyment molestuje dzieci Simmek Wie o co chodzi Simmek Wie o co chodzi
    Na DoFo od
    Oct 2005
    Skąd
    ...
    Postów
    5,923
    Siła Reputacji
    25

    Domyślnie

    Cytat Napisał 6 biegowy
    Jak zwykle po zlej stronie barykady stanales Janosiku.
    Mozna by lustrowac historie do zarania dziejow ale ta jest w miare wspolczesna.
    Nikt tu nie mowi o obowiazku znajomosci detali,gdy nastepnym razem dzieci beda sie uczyly o IIWW to obowiazkowo powinne tez wiedziec ze Ukraincy byli zdziczalymi,bezdusznymi bydlakami ktorzy mordowali w sposob niespotykanie brutalny. Przedstawiam zagadnienie z punktu ktory mnie interesuje.
    Kurwa, a jakos mierzi Cie ze Kaczuszki chca rozliczac SB /tez byli nizli chuje, nawet gorzej bo znecali sie nad wspolobywatelami wlasnego Panstwa/ to jeszcze bardziej wspolczesna historia...

    A a co chodzi z barykadowaniem sie? No nie te wszystkie zdjecia nie sa detalami

    BTW: Niespotykanie brutalnie to 20 000 tysiecy ludnosci cywilnej po jednym nalocie niedawno...
    - Prosze Pani, czy Pani by chciala zagrac w filmie?
    - Tak, chciala bym...
    - A... to swietnie sie sklada, a... co Pani by chciala zagrac?
    - Chcialam zagrac... tak jak ta... no w tym filmie... wie Pan w ktorym... Ona grala z takim przystojnym, dobrze zbudowanym, szatynem, o ile sie nie myle, wie Pan z ktorym. Ona grala cos bardzo pieknego, ja bym tez tak chciala zagrac cos pieknego...
    - No brawo, brawo, Pani by chciala zagrac cos pieknego. Ludzie pragna piekna. Nasz film powinien byc piekny.


  11. #26
    6 biegowy High Level 6 biegowy High Level 6 biegowy High Level 6 biegowy High Level 6 biegowy High Level 6 biegowy High Level Avatar 6 biegowy
    Na DoFo od
    Sep 2005
    Skąd
    CHICAGO
    Postów
    9,745
    Siła Reputacji
    33

    Domyślnie

    Cytat Napisał Simmek
    Cytat Napisał 6 biegowy
    Jak zwykle po zlej stronie barykady stanales Janosiku.
    Mozna by lustrowac historie do zarania dziejow ale ta jest w miare wspolczesna.
    Nikt tu nie mowi o obowiazku znajomosci detali,gdy nastepnym razem dzieci beda sie uczyly o IIWW to obowiazkowo powinne tez wiedziec ze Ukraincy byli zdziczalymi,bezdusznymi bydlakami ktorzy mordowali w sposob niespotykanie brutalny. Przedstawiam zagadnienie z punktu ktory mnie interesuje.
    Kurwa, a jakos mierzi Cie ze Kaczuszki chca rozliczac SB /tez byli nizli chuje, nawet gorzej bo znecali sie nad wspolobywatelami wlasnego Panstwa/ to jeszcze bardziej wspolczesna historia...

    A a co chodzi z barykadowaniem sie? No nie te wszystkie zdjecia nie sa detalami

    BTW: Niespotykanie brutalnie to 20 000 tysiecy ludnosci cywilnej po jednym nalocie niedawno...
    Kaczynskich nie lubie to i mierzi mnie to,nawet nie sam fakt ze powinni rozliczyc SB-cjuszy ale jak to jest przeprowadzane.
    Co do porownanania SB do UPA to istnieje zasadnicza roznica w mordowaniu dzieci,kobiet czy starcow z premedytacja a inwigilacji na sile.
    Fakt jest znany co do SB czy NKWD itp,itd... a wiec historycznie naswietlony i ciagle aktywny(zasluzenie bedzie zapewne jeszcze bardziej klarowny za pare lat) ,morderstwa Banderowcow sa jednak niewygodne politycznie gdyz Ukrainia jest przeciez przyjacielem Polski i jakos konwencjonalnie i dyplomatycznie uwazane juz za przeszlosc.

  12. #27
    Sentyment molestuje dzieci Simmek Wie o co chodzi Simmek Wie o co chodzi
    Na DoFo od
    Oct 2005
    Skąd
    ...
    Postów
    5,923
    Siła Reputacji
    25

    Domyślnie

    Cytat Napisał 6 biegowy
    ...morderstwa Banderowcow sa jednak niewygodne politycznie gdyz Ukrainia jest przeciez przyjacielem Polski i jakos konwencjonalnie i dyplomatycznie uwazane juz za przeszlosc.
    Czym ty Emigrancie zyjesz...
    Przyjedz do polski za rok i powiedz to pielegniarce czy pracownikowi budowlanemu...

    Pewnie mam powiedziec Wolodi, ze nie napije sie z nim piwa bo... jego tak jak mnie chuj obchodzi co bylo...
    - Prosze Pani, czy Pani by chciala zagrac w filmie?
    - Tak, chciala bym...
    - A... to swietnie sie sklada, a... co Pani by chciala zagrac?
    - Chcialam zagrac... tak jak ta... no w tym filmie... wie Pan w ktorym... Ona grala z takim przystojnym, dobrze zbudowanym, szatynem, o ile sie nie myle, wie Pan z ktorym. Ona grala cos bardzo pieknego, ja bym tez tak chciala zagrac cos pieknego...
    - No brawo, brawo, Pani by chciala zagrac cos pieknego. Ludzie pragna piekna. Nasz film powinien byc piekny.


  13. #28
    6 biegowy High Level 6 biegowy High Level 6 biegowy High Level 6 biegowy High Level 6 biegowy High Level 6 biegowy High Level Avatar 6 biegowy
    Na DoFo od
    Sep 2005
    Skąd
    CHICAGO
    Postów
    9,745
    Siła Reputacji
    33

    Domyślnie

    Cytat Napisał Simmek
    Cytat Napisał 6 biegowy
    ...morderstwa Banderowcow sa jednak niewygodne politycznie gdyz Ukrainia jest przeciez przyjacielem Polski i jakos konwencjonalnie i dyplomatycznie uwazane juz za przeszlosc.
    Czym ty Emigrancie zyjesz...
    Przyjedz do polski za rok i powiedz to pielegniarce czy pracownikowi budowlanemu...

    Pewnie mam powiedziec Wolodi, ze nie napije sie z nim piwa bo... jego tak jak mnie chuj obchodzi co bylo...
    Tylko uwazaj gdy zmieni sie rezim zeby Wolodia gardelka ci nie podcial.
    Gdy zrozumiesz ze fakty sa faktami i nie ma powodu zeby o nich nie dyskutowac (Niemcy potrafia rozmawiac o IIWW) to moze pogadamy,teraz widze uparles sie ze nie ma to wiekszego znaczenia dla Ciebie a ze nie potrafisz tego niczym podeprzec to moze wyprosisz sie z tematu ?

  14. #29
    Sentyment molestuje dzieci Simmek Wie o co chodzi Simmek Wie o co chodzi
    Na DoFo od
    Oct 2005
    Skąd
    ...
    Postów
    5,923
    Siła Reputacji
    25

    Domyślnie

    Cytat Napisał 6 biegowy
    ....to moze pogadamy,teraz widze uparles sie ze nie ma to wiekszego znaczenia dla Ciebie a ze nie potrafisz tego niczym podeprzec to moze wyprosisz sie z tematu ?
    od samego poczatku tak pisze
    A to Ty sie zapytales dlaczego ludziki mieszkajace w Polsce sie nie wypowiadaja w jakrze pieknym temacie...

    Wiec jeszcze raz: jako Polaka mieszkajacego w Polsce, nie interesuje mnie jak bardzo "byli" okrutni Ukraincy wzgledem Polakow, pozostawie historykom policzenie szlachtowanych dzieci...

    Obawiam sie ze Twojego czasu tez braknie na wnikliwe zapoznanie sie z tematem wiec
    - Prosze Pani, czy Pani by chciala zagrac w filmie?
    - Tak, chciala bym...
    - A... to swietnie sie sklada, a... co Pani by chciala zagrac?
    - Chcialam zagrac... tak jak ta... no w tym filmie... wie Pan w ktorym... Ona grala z takim przystojnym, dobrze zbudowanym, szatynem, o ile sie nie myle, wie Pan z ktorym. Ona grala cos bardzo pieknego, ja bym tez tak chciala zagrac cos pieknego...
    - No brawo, brawo, Pani by chciala zagrac cos pieknego. Ludzie pragna piekna. Nasz film powinien byc piekny.


  15. #30
    6 biegowy High Level 6 biegowy High Level 6 biegowy High Level 6 biegowy High Level 6 biegowy High Level 6 biegowy High Level Avatar 6 biegowy
    Na DoFo od
    Sep 2005
    Skąd
    CHICAGO
    Postów
    9,745
    Siła Reputacji
    33

    Domyślnie

    Cytat Napisał Simmek
    Cytat Napisał 6 biegowy
    ....to moze pogadamy,teraz widze uparles sie ze nie ma to wiekszego znaczenia dla Ciebie a ze nie potrafisz tego niczym podeprzec to moze wyprosisz sie z tematu ?
    od samego poczatku tak pisze
    A to Ty sie zapytales dlaczego ludziki mieszkajace w Polsce sie nie wypowiadaja w jakrze pieknym temacie...

    Wiec jeszcze raz: jako Polaka mieszkajacego w Polsce, nie interesuje mnie jak bardzo "byli" okrutni Ukraincy wzgledem Polakow, pozostawie historykom policzenie szlachtowanych dzieci...

    Obawiam sie ze Twojego czasu tez braknie na wnikliwe zapoznanie sie z tematem wiec

    Gdyby ktokolwiek liczyl sie z Twoim zdaniem lub takowe bylo brane za spolecznie i moralne akceptowane to wtedy moglbym sie z Toba zgodzic,nie reprezentujesz Polakow,Ty jestes inny i to wcale nie w pozytywnym znaczeniu tego slowa.Teraz skoro mamy jasnosc ze temat Cie nie interesuje (a ktory tak naprawde Cie interesowal) to moze przestaniesz zasmiecac ?
    Spadaj na piwko z Wolodia i udanego dnia

    [ Dodano: 17-08-2006, 20:16 ]
    Zalaczam kawalek artykulu Andrzeja Solaka ktory wydal mi sie na tyle ciekawy zeby go tu zamiescic:

    "Czytałem kiedyś potężne, dwutomowe dzieło państwa Ewy i Władysława Siemaszków. Jego tytuł mówi wszystko: „Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej Wołynia 1939-1945” (Wyd. von borowiecky, Warszawa 2000).
    Lektura, powie ktoś, nieco monotonna. Pierwsze tysiąc stron wygląda następująco: nazwa miasteczka, wioski czy chutoru. Przy każdej nazwie garść podstawowych informacji. Krótki opis zbrodni. Niekiedy trochę szczegółów, od których jeży się włos, a serce podchodzi pod gardło... Podsumowanie: 16 zamordowanych Polaków... 70 zamordowanych Polaków... 600 zamordowanych Polaków... I tak przez tysiąc stron, bez wytchnienia.
    ***
    Czytałem te strony uważnie, nie chcąc uronić niczego. Coś się we mnie buntowało. Coś – a może Ktoś? – żądał ode mnie, bym przerwał lekturę. Ów Ktoś, gdzieś wewnątrz mnie, mówił mi – prawie słyszałem ten głos! – że jeśli dobrnę do końca książki – nie będę już tym samym człowiekiem. Zaciskałem wtedy zęby. Czytałem dalej.
    ***
    Kiedy już miałem za sobą owe tysiąc stron krwawych migawek, dotarłem do rozdziału: „Odpowiedzialni za zbrodnie ludobójstwa na Wołyniu”. Spojrzałem mordercom w twarz.
    Tych twarzy było wiele. Szowiniści ukraińscy tworzyli wiele frakcji, zresztą zaciekle się zwalczających. Łączyła ich tylko nienawiść do Polaków. Tak zwani „bulbowcy” – zwolennicy petlurowskiego rządu emigracyjnego. „Melnykowcy” – proniemiecka frakcja Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN). Esesmani z Dywizji „Galizien”. Wołyński Legion Samoobrony, „zasłużony” również w tłumieniu Powstania Warszawskiego. Ukraińska policja pomocnicza. I, przede wszystkim, „banderowcy” – najbardziej polakożercza frakcja OUN i w ogóle ukraińskiego szowinizmu, wraz ze swą siłą zbrojną – bandami Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA).
    ***
    Wiem, w tym miejscu oburzy się na mnie całe mnóstwo nowoczesnych, tolerancyjnych rodaków. Zaraz mi udzielą pouczenia – że winienem pisać o oddziałach UPA, nie o bandach.
    Bo „UPA miała swoje racje”. Bo UPA była „taką ukraińską AK”...
    Nie ma zgody! Mówimy o ludziach, którzy z upodobaniem rozpruwali brzuchy ciężarnym kobietom. Którzy wbijali maleńkie dzieci na sztachety płotów, niczym na hajdamackie pale. Albo też przybijali je za język gwoździem do stołu. Albo palili żywcem, bądź żywe zakopywali w ziemi. Mówimy o bandytach. I to o najpodlejszym podgatunku bandytów, nie zasługujących na kulę w łeb, tylko na stryczek, ewentualnie na coś, zwanego przez naszych dziadów „karą kwalifikowaną”.
    Niech więc tak zwani „rzecznicy pojednania” pocałują psa w nos – wcale nie chcę jednać się z bandytami.
    ***
    To fakt, ta książka zmieniła mnie. Nie będę udawał, że na lepsze. Całkowicie zburzyła moje wyobrażenia o polsko-ukraińskim konflikcie. Dotąd myślałem o UPA jako o bojówce partyjnej, samozwańczo kreującej się na reprezentantkę ukraińskiego narodu. Było w takim myśleniu sporo prawdy – ale nie do końca. W masakrach Polaków, w setkach miejscowości, prócz kadrowych oddziałów UPA, brały bowiem udział tłumy czerni – nieraz tysiące ludzi, zbrojnych w siekiery, widły i kosy.
    Nie ma jednak prostych uogólnień. Zdarzali się ukraińscy księża prawosławni, wzywający do mordowania Polaków (i Ukraińców nawróconych na katolicyzm), i księża krzyczący mordercom w twarz: - Ne ubywaj! W mieszanych narodowościowo małżeństwach, czasem mąż-Ukrainiec ochoczo zarzynał żonę-Polkę i ich wspólne dzieci
    ."

+ Odpowiedz na ten temat

Thread Information

Users Browsing this Thread

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten temat. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

     

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów