+ Odpowiedz na ten temat
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14

Temat: Domowy wyrób win

  1. #1
    siermiężny-kryminalista Speedmen Nikt
    Na DoFo od
    May 2007
    Skąd
    Galicja
    Postów
    350
    Siła Reputacji
    0

    Domyślnie Domowy wyrób win

    Zgodnie z prawem każdy może, na własne potrzeby, wyprodukować do 50 l wina, chyba na rok..
    Wino można wyprodukować praktycznie ze wszystkiego.
    Dla tych, którzy nie czują smaku wystarczy woda, cukier, drożdże i pożywka i kwasek cytrynowy.
    Po kolei.
    Woda wiadomo środowisko reakcji. Cukier to pożywienie, drożdże w procesie fermentacji (oddychania beztlenowego) z 1kg cukru wytwarzają 0,5 l alkoholu i 1 metr sześć. CO2. Drożdże żyją praktycznie na wszystkich owocach (zwłaszcza winorośli) z tym, że te dzikie wytwarzają niewielki % alk. i giną. Drożdże szlachetne do kilkunastu %.
    Oprócz jedzenia drożdże potrzebują NPKMg i mikroelementy do budowy swoich organizmów. Można kupić specjalną pożywkę dla drożdży, można wrzucić dwie garście suszonych rodzynek lub wlać 0,5 litra soku owocowego, byle nie ze sklepu - z konserwantami, które zabijają drożdże.
    Kwasek cytrynowy...Ażeby otrzymać dobre wino moszcz (to to z czego się wino robi) ma mieć odczyn lekko kwaśny, na smak, jak nie jest, to go trzeba dokwasić. Inaczej wino "zmysieje" albo się zoctuje. Zoctować może też się przy dostępie powietrza, po to stosuje się rurki fermentacyjne.
    Tutaj ciekawostka. W specjalnych warunkach drożdże mogą produkować ocet z trocin a z cukru wyższe alkohole, kwasy organiczne a nawet aceton.
    Po kolei.
    Kupić drożdże winne i pożywkę, są różne szczepy do win białych, czerwonych...Drożdże wsypać do flaszki, wlać 0,25l letniej wody, wsypać dwie łyżeczki cukru i odstawić w ciepłe miejsce. Po dobie lub dłużej zawartość zmętnieje, uniesie sie do góry, pojawią się bąbelki CO2. Gotowa jest "matka drożdżowa" do zaszczepienia (wlania) moszczu.
    Są różne metody robienia moszczu, każdy ma zalety i wady. Można owoce utłuc, przepuścić przez sokowirówkę, sokownik, zagotować, wrzucić do dymiona w całości. Proponowane proporcje to 3l soku i 7l wody, ale można też zrobić zawiesiste wino z samego soku.
    Teraz cukier. Nie można dawać na raz więcej niż 15%. Cukier jest trucizną - powyżej tego stężenia powoduje wzrost ciśnienia osmotycznego taki, że "wysysa" mikroorganizmy, (ludziom też szkodzi). Po pewnym czasie jak smakowo stwierdzimy, że fermentujące wino przestało być słodkie należy dołożyć następną porcję cukru i tak do skutku.
    Po zaszczepieniu moszczu matką drożdżową następuje kilkudniowy okres burzliwej fermentacji. Moszcz niezrobiony z czystego soku lubi wtedy wyjść przez rurkę i narobić bydła naokoło. Potem przez jakiś czas sobie bulka. Jak przestanie i uznamy, że to jest to, należy go delikatnie zlać znad osadu. Ten osad to obumarłe drożdże, które psują smak wina i są kacorodne.
    Następny okres to dojrzewanie wina, zachodzą skomplikowane procesy, wino nabiera bukietu (aromat+smak), odkwasza się. Wina wytrawne nie nadają się do dłuższego przechowywania tak jak wina słabe (poniżej 12%).
    Wina można dosładzać, kupażować (mieszać z innymi) i zabarwiać np sokiem z czarnej porzeczki, jeżyn, borówek.
    Najlepsze wina jakie udało mi się zrobić były z czerwonych porzeczek, jabłek, gruszek i truskawek (zakwaszane) i...wiosennych sosnowych, żywicznych pędów (syrop Pini).
    Arta tego napisałem z nudów (na forumach nic ciekawego się nie dzieje) na podstawie szerokiej literatury specjalistycznej i z "sympatii" do podatków, VATów i akcyzy.
    Pzdr

    *******************************
    Najpopularniejsze wątki w tym dziale:


  2. #2
    Sentyment molestuje dzieci Simmek Wie o co chodzi Simmek Wie o co chodzi
    Na DoFo od
    Oct 2005
    Skąd
    ...
    Postów
    5,923
    Siła Reputacji
    25

    Domyślnie Odp : Domowy wyrób win

    Cytat Napisał Speedmen Zobacz post
    Zgodnie z prawem każdy może, na własne potrzeby, wyprodukować do 50 l wina, chyba na rok..
    ...
    o kurwa na miesiąc było by mało...
    - Prosze Pani, czy Pani by chciala zagrac w filmie?
    - Tak, chciala bym...
    - A... to swietnie sie sklada, a... co Pani by chciala zagrac?
    - Chcialam zagrac... tak jak ta... no w tym filmie... wie Pan w ktorym... Ona grala z takim przystojnym, dobrze zbudowanym, szatynem, o ile sie nie myle, wie Pan z ktorym. Ona grala cos bardzo pieknego, ja bym tez tak chciala zagrac cos pieknego...
    - No brawo, brawo, Pani by chciala zagrac cos pieknego. Ludzie pragna piekna. Nasz film powinien byc piekny.


  3. #3
    6b idiota mineczka Laureat pokojowej nagrody mineczka Laureat pokojowej nagrody mineczka Laureat pokojowej nagrody mineczka Laureat pokojowej nagrody Avatar mineczka
    Na DoFo od
    Nov 2005
    Skąd
    slask
    Postów
    5,690
    Siła Reputacji
    27

    Domyślnie Odp : Domowy wyrób win

    Cytat Napisał Simmek Zobacz post
    o kurwa na miesiąc było by mało...
    Ale to na rok może być a nie na miesiąc

  4. #4
    SzczeciU Człowiek z aspiracjami Avatar SzczeciU
    Na DoFo od
    Mar 2007
    Skąd
    Sosnowiec
    Wiek
    35
    Postów
    29
    Siła Reputacji
    0

    Domyślnie Odp : Domowy wyrób win

    wystarczy mała kameralna imreza na kilkanaście zaprawionych w boju degustatorów

  5. #5
    Sentyment molestuje dzieci Simmek Wie o co chodzi Simmek Wie o co chodzi
    Na DoFo od
    Oct 2005
    Skąd
    ...
    Postów
    5,923
    Siła Reputacji
    25

    Domyślnie Odp : Domowy wyrób win

    Cytat Napisał mineczka Zobacz post
    Ale to na rok może być a nie na miesiąc
    A to co policja ma degustatorów, że mi udowodnią że 1500 butelek w piwnicy jest z tego roku...
    - Prosze Pani, czy Pani by chciala zagrac w filmie?
    - Tak, chciala bym...
    - A... to swietnie sie sklada, a... co Pani by chciala zagrac?
    - Chcialam zagrac... tak jak ta... no w tym filmie... wie Pan w ktorym... Ona grala z takim przystojnym, dobrze zbudowanym, szatynem, o ile sie nie myle, wie Pan z ktorym. Ona grala cos bardzo pieknego, ja bym tez tak chciala zagrac cos pieknego...
    - No brawo, brawo, Pani by chciala zagrac cos pieknego. Ludzie pragna piekna. Nasz film powinien byc piekny.


  6. #6
    6b idiota mineczka Laureat pokojowej nagrody mineczka Laureat pokojowej nagrody mineczka Laureat pokojowej nagrody mineczka Laureat pokojowej nagrody Avatar mineczka
    Na DoFo od
    Nov 2005
    Skąd
    slask
    Postów
    5,690
    Siła Reputacji
    27

    Domyślnie Odp : Domowy wyrób win

    Cytat Napisał Simmek Zobacz post
    A to co policja ma degustatorów, że mi udowodnią że 1500 butelek w piwnicy jest z tego roku...
    Chyba nie mają ale jak będą takich szukać to ja sie na ochotnika zgłoszę

  7. #7
    siermiężny-kryminalista Speedmen Nikt
    Na DoFo od
    May 2007
    Skąd
    Galicja
    Postów
    350
    Siła Reputacji
    0

    Domyślnie Odp : Domowy wyrób win

    Z winami jest kupę roboty i koszt wcale niemały ,a degustacja dużo później.
    p.

  8. #8
    Call Call Wie o co chodzi Avatar Call
    Na DoFo od
    Feb 2007
    Skąd
    co skąd ?
    Postów
    782
    Siła Reputacji
    18

    Domyślnie Odp : Domowy wyrób win

    Cytat Napisał mineczka Zobacz post
    Chyba nie mają ale jak będą takich szukać to ja sie na ochotnika zgłoszę
    nie trzeba pomocnika?
    Cytat Napisał Speedmen Zobacz post
    Z winami jest kupę roboty i koszt wcale niemały ,a degustacja dużo później.
    p.
    Za to jaka degustacja

  9. #9
    6b idiota mineczka Laureat pokojowej nagrody mineczka Laureat pokojowej nagrody mineczka Laureat pokojowej nagrody mineczka Laureat pokojowej nagrody Avatar mineczka
    Na DoFo od
    Nov 2005
    Skąd
    slask
    Postów
    5,690
    Siła Reputacji
    27

    Domyślnie Odp : Domowy wyrób win

    Cytat Napisał Call Zobacz post
    nie trzeba pomocnika?

    :
    Sama sobie poradzę

  10. #10
    siermiężny-kryminalista Speedmen Nikt
    Na DoFo od
    May 2007
    Skąd
    Galicja
    Postów
    350
    Siła Reputacji
    0

    Domyślnie Odp : Domowy wyrób win

    Cytat Napisał mineczka Zobacz post
    Sama sobie poradzę
    Z piciem?
    Myślę, ze wątpię.
    Mam w Galicji (niedaleko Howerli) dużo beczek po parę kilolitrów.
    nie dasz rady.
    Poz.

  11. #11
    6b idiota mineczka Laureat pokojowej nagrody mineczka Laureat pokojowej nagrody mineczka Laureat pokojowej nagrody mineczka Laureat pokojowej nagrody Avatar mineczka
    Na DoFo od
    Nov 2005
    Skąd
    slask
    Postów
    5,690
    Siła Reputacji
    27

    Domyślnie Odp : Domowy wyrób win

    Wiem że nie dam rady ale ja taka zapobiegawcza jestem że w szerokie rękawy mogę zmieścić po jednej pustej butelce i wlać w nie to co inna osoba mogłaby wypić-tak że mialabym więcej dla siebie

  12. #12
    siermiężny-kryminalista Speedmen Nikt
    Na DoFo od
    May 2007
    Skąd
    Galicja
    Postów
    350
    Siła Reputacji
    0

    Domyślnie Odp : Domowy wyrób win

    Kilogram to 1000 gramów.
    Kilolitr to 1000 litrów, nie dasz rady.
    Odp. na pytanie - jestem mózg.
    Pozdrawiam serdecznie tę, która chce wynieść w rękawie 7000 litrów wina.

  13. #13
    Shandor Laureat pokojowej nagrody Shandor Laureat pokojowej nagrody Shandor Laureat pokojowej nagrody Shandor Laureat pokojowej nagrody Avatar Shandor
    Na DoFo od
    Sep 2005
    Skąd
    aj dont noł :/
    Postów
    4,631
    Siła Reputacji
    26

    Domyślnie Odp : Domowy wyrób win

    Cytat Napisał Speedmen Zobacz post
    Kilogram to 1000 gramów.
    Kilolitr to 1000 litrów, nie dasz rady.
    Odp. na pytanie - jestem mózg.
    Pozdrawiam serdecznie tę, która chce wynieść w rękawie 7000 litrów wina.
    ja mogłabym spróbować w nogawkach

  14. #14
    6b idiota mineczka Laureat pokojowej nagrody mineczka Laureat pokojowej nagrody mineczka Laureat pokojowej nagrody mineczka Laureat pokojowej nagrody Avatar mineczka
    Na DoFo od
    Nov 2005
    Skąd
    slask
    Postów
    5,690
    Siła Reputacji
    27

    Domyślnie Odp : Domowy wyrób win

    Cytat Napisał Speedmen Zobacz post
    Kilogram to 1000 gramów.
    Kilolitr to 1000 litrów, nie dasz rady.
    Odp. na pytanie - jestem mózg.
    Pozdrawiam serdecznie tę, która chce wynieść w rękawie 7000 litrów wina.
    Ale ja napisałam że wezmę do rekawa po 1 butelce -przeleję wino z beczki do butelki i wyniosę tylko 2 butelki,nie jestem chciwa i nie będę całej beczki zabierała

+ Odpowiedz na ten temat

Thread Information

Users Browsing this Thread

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten temat. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

     

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów