PDA

Zobacz pełną wersję : [Szczypta wiedy] Poplecznictwo a pomocnictwo



stern
24-09-06, 17:34
Podstawowa róznica miedzy pomocnictwem a poplecznictwem w przestępstwie jest taka, ze pomocnictwo zachodzi przed i w trakcie dokonania czynu przestępczego a poplecznictwo po (np. zacieranie śladów).

Shandor
24-09-06, 17:44
czy ukrywanie przestępcy... pomoc w uniknięciu kary... bądź odbywanie kary za kogoś :104: Stern dotałeś piątkę z prawa ... widzę, że się przygotowałeś do lekcji :p

stern
24-09-06, 17:48
Zawsze jestem solidnie przygotowany

Shandor
24-09-06, 17:48
powiedzmy... :p

stern
01-10-06, 03:50
W szczególnych przypadkach mozna uniknąc odpowiedzialnosci karnej za jedno lub oba z tych przestępstw jesli dotyczylo bliskiego krewnego. Dobrze mowie Kasiu?

Shandor
01-10-06, 11:31
bardzo dobrze... chyba zaliczysz dwa lata w rok... :)

VAMPIRE_DRACO
01-10-06, 16:54
tylko biologiczna matka ukrywając dziecko-przestępce nie może byc pociągnięta do odpowiedzialności

Shandor
01-10-06, 18:07
przepis nie mówi o biologicznej matce tylko osobie najbliższej...


Art. 239. § 1. Kto utrudnia lub udaremnia postępowanie karne, pomagając sprawcy przestępstwa, w tym i przestępstwa skarbowego uniknąć odpowiedzialności karnej, w szczególności kto sprawcę ukrywa, zaciera ślady przestępstwa, w tym i przestępstwa skarbowego albo odbywa za skazanego karę, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 2. Nie podlega karze sprawca, który ukrywa osobę najbliższą.

§ 3. Sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia, jeżeli sprawca udzielił pomocy osobie najbliższej albo działał z obawy przed odpowiedzialnością karną grożącą jemu samemu lub jego najbliższym.

VAMPIRE_DRACO
01-10-06, 19:01
przepis nie mówi o biologicznej matce tylko osobie najbliższej...


Art. 239. § 1. Kto utrudnia lub udaremnia postępowanie karne, pomagając sprawcy przestępstwa, w tym i przestępstwa skarbowego uniknąć odpowiedzialności karnej, w szczególności kto sprawcę ukrywa, zaciera ślady przestępstwa, w tym i przestępstwa skarbowego albo odbywa za skazanego karę, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 2. Nie podlega karze sprawca, który ukrywa osobę najbliższą.

§ 3. Sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia, jeżeli sprawca udzielił pomocy osobie najbliższej albo działał z obawy przed odpowiedzialnością karną grożącą jemu samemu lub jego najbliższym.


moja opinię bazowałem na zdaniu nauczycielki, moze w starym kodeksie karnym (w tamtych latach powziąłem tę wiadomość) to było .... cholera wie...coraz bardziej mi imponujesz shandorko:)

Shandor
01-10-06, 20:06
jakaś głupawa była, bo w starym też było o osobach najbliżych, nigdy nic nie było o matce biologicznej :124:

VAMPIRE_DRACO
01-10-06, 21:19
jakaś głupawa była, bo w starym też było o osobach najbliżych, nigdy nic nie było o matce biologicznej :124:

dzięki Tobie zawsze się czegoś nowego dowiem, Szandorka jak będziesz w Szczecinie zapraszam na kolację

stern
01-10-06, 22:30
słuchaj sie shandor vampire :)