PDA

Zobacz pełną wersję : Cieciorka



olvana
22-07-06, 20:46
Dostałam worek cieciorki i nie wiem co z tego można zrobić ? :( zna ktoś jakiś prosty przepis ?

70m3k
22-07-06, 20:48
Składniki:
- 1 szkl. cieciorki
- czyli grochu włoskiego
- 5 dużych pomidorów
- 2 brokuły
- 3 łyżki oliwy z oliwek
- garść świeżych liści oregano i bazylii
- 1 łyżeczka słodkiej papryki
- 1/2 łyżeczki cynamonu

Sposób przyrządzania:

Cieciorkę namocz na noc w 2 litrach zimnej wody. Odcedź, opłucz, zalej ponownie 2 litrami wody i gotuj do miękkości. Cały czas uzupełniaj wodę. Będzie to trwało około godziny. Aby sprawdzić, czy cieciorka jest ugotowana, wyciągnij jedno ziarenko i zmiażdż je między palcami. Powinno być w środku miękkie.
Gdy cieciorka się gotuje, sparz wrzątkiem pomidory, obierz ze skórki i pokrój w kostkę. Świeże zioła umyj dokładnie i drobno posiekaj. Na patelni rozgrzej oliwę, wsyp do niej cynamon, paprykę i smaż przez kilka sekund. Dodaj pokrojone pomidory, posiekane zioła, szczyptę cukru i gotuj pod przykryciem 15 minut.
Brokuły umyj, pokrój w różyczki i ugotuj na parze, nie dłużej niż 7 - 8 minut. Brokuły powinny być jędrne, w żadnym wypadku rozgotowane. Wymieszaj sos pomidorowy z ugotowaną cieciorką i brokułami, dosól do smaku. Cieciorkę z brokułami w pomidorach możesz podać na obiad z kasza gryczaną, ryżem lub kuskusem.

portia
23-07-06, 00:20
Cieciorka to groch i tak ją nalerzy traktować
Mam przepis na czorbę (pożywna zupa z bałkańskim rodowodem) - gdy wrócę do domu to zapodam

mineczka
23-07-06, 00:25
gdy wrócę do domu to zapodam
Nie ładnie tak po nocach się smykać :28:

portia
23-07-06, 10:07
ja jestem daleko od domu i noc nie ma tu nic do rzeczy :89:

olvana
23-07-06, 10:35
Bardzo dziękuję i czekam na dalsze przepisy :) bo ten groch to chyba przez rok bede jadła :) Cieplutko pozdrawiam :)

Selena
23-07-06, 18:08
Makaron z ciecierzyca

Porcja dla 4 osob.
500 g drobnego makaronu, np. kolanka,
200 g ciecierzycy (moczonej przez noc),
2 cale dymki drobno pokrojone,
1 czerwona papryka pokrojona w paski,
1 zabek czosnku,
1 lyzka drobno pokrojonej swiezej bazylii,
1 lyzka drobno pokrojonej zielonej pietruszki,
1 lisc laurowy,
2 gozdziki,
3 lyzki oliwy z oliwek,
4 lyzki startego parmezanu,
sol, pieprz.
Namoczona ciecierzyce odcedzic, zalac duza iloscia zimnej wody, gotowac na
duzym ogniu 10 min. Zebrac powstala piane, dodac gozdziki i lisc laurowy.
Przykryc, gotowac na malym ogniu, az bedzie miekka (ok. 1,5 godz). Osolic
pod koniec gotowania. Odcedzic.
Ugotowac makaron w duzej ilosci osolonej wody. Odcedzic, wymieszac z 1 lyzka
oliwy.
W duzym garnku rozgrzac 2 lyzki oliwy, wrzucic roztarty czosnek i czerwona
papryke pokrojona w paski dlugosci 3 cm. Smazyc 3 min. Dodac dymke, ciecierzyce, bazylie, pietruszke, a na koncu makaron. Doprawic sola i pieprzem.
Wymieszac i pozostawic na ogniu 2-3 min. Przed podaniem posypac serem.

[ Dodano: 23-07-2006, 18:14 ]

Falafel - kotlety wegetarianskie
Danie dla 4 osob

Składniki:
- 1/4 kg ciecierzycy
- 6-8 ząbkow czosnku
- 1 duża cebula
- 150 gr natki
- 1/8 łyżeczki mielonego pieprzu cayenne (lub bardzo ostrej papryki)
- po 1/2 łyżeczki mielonego kminku i kolendry
- 1 łyżeczka posiekanych świeżych listków kolendry
- 1/4 łyżeczki proszku do pieczenia
- sok z 1 cytryny
- olej do smażenia

Sposób przyrządzania:

Cebulę obrać i przekroic na cztery. Wszystkie składniki włożyć do malaksera i miksować, aż osiągnie konsystencję gładkiego puree. Nastepnie lepić kulki wielkości sporego orzecha włoskiego,spłaszczyć, formując małe kotleciki. Do frytkownicy lub sporej patelni wlać olej i rozgrzać. Smażyć kotleciki, aż mocno się przyrumienią.
Uważać, żeby nie były surowe w środku.
Tradycyjnie falafel podaje sie z chlebem pita,salatka z ogorka,pomidora i lodowej salaty i zimnym sosem.
Smacznego :)

Neoporteria
17-02-07, 22:25
Selena, ale ja nie rozumiem tego przepisu na falafel... z tego co wiem, robi sie go z maki z ciecierzycy, a tutaj? to ma byc ugotowana ciecierzyca, czy trzeba mielic surowa? chyba jest dosc twarda...

Selena
17-02-07, 22:30
falafel nie robi sie z zadnej maki,a z surowej ciecierzycy.Suszona ciecierzyce trzeba namoczyc na noc.

SaiykoPat
17-02-07, 23:37
kolezanka po tych waszych przepisach nic wiecej nie napisala albo nie byly zbyt zdrowe albo to nie bylo to co myslala :(

mineczka
18-02-07, 12:32
kolezanka po tych waszych przepisach nic wiecej nie napisala albo nie byly zbyt zdrowe albo to nie bylo to co myslala :(

:))) raczej to nie było to co myślała