PDA

Zobacz pełną wersję : pomurzcie z histori prosze



bamberos
25-04-06, 14:56
czy mugł by ktoś odpowiedzieć na te pytania do tego tekstu

Proklamacja Napoleona z 3.12.1805r., skierowana do żołnierzy francuskich po bitwie pod Austerlitz.
Żołnierze!
Jestem z was zadowolony. W dniu bitwy pod Austerlitz daliście z siebie wszystko, czegom się spodziewał po waszej odwadze. Stutysięczna armia, dowodzona przez cesarzy Rosji i Austrii, została w niecałe cztery godziny odcięta bądź rozproszona. Czterdzieści chorągwi, sztandary rosyjskiej gwardii, sto dwadzieścia dział, dwudziestu generałów, ponad trzydzieści tysięcy jeńców – oto plon tego dnia \, wystawionego po wieczne czasy. I do tej chwili nie macie już rywali, których moglibyście się lękać. W ten sposób w dwa miesiące trzecia koalicja została pokonana i unicestwiona. Pokój jest bliski. Ale, jak to obiecałem memu ludowi, zanim przyszedłem Ren, zawrę tylko taki pokój, który da nam gwarancję, a naszym sprzymierzeńcom zapewni zadośćuczynienie.
Żołnierze, kiedy lud francuski włoży na mą głowę cesarską koronę, zwróciłem się do was, by ją utrzymać w blasku najwyższej chwały, która jedynie daje jej wartość w mych oczach. A w tym samym czasie wrogowie nasi myśleli, jak by ją zniszczyć i podeptać! I chcieli mnie zmusić, bym tę koronę z żelaza, zdobytą krwią tylu Francuzów, włożył na głowę naszych najokrutniejszych wrogów! Plany to zuchwałe i niedorzeczne, które akurat w rocznicę koronacji waszego cesarza unicestwiliście i pokrzyżowali! Pokazaliście im, że łatwiej jest prowokować nas i nam grozić, niż nas pokonać. Żołnierze, kiedy zrobimy wszystko, co konieczne dla zapewnienia szczęścia i pomyślności ojczyzny, wrócicie ze mną do Francji. Tam będziecie przedmiotem mej najserdeczniejszej troski. Mój lud powita was z radością i wystarczy, że powiecie: „Walczyłem pod Austerlitz”, a usłyszycie: „Oto bohater”.
1. W jaki sposób Napoleon dowartościowywał swych żołnierzy i motywował ich do dalszej walki?
2. Jak cesarz przedstawiał przyczyny i cele wojny?
3. Skąd Napoleon wywodził swoją władzę cesarską?
i drugi tekst i 3 pytania

Sprawozdanie rządu francuskiego z listopada 1801r., przedstawiające dokonania od czasu objęcia władzy przez Napoleona.
Na wewnątrz i na zewnątrz wszystko nową przybrało postać. Na zachód i na południu reszty rozbójników napastowały po drogach i trapiły wsie. Osobne trybunały zostały powołane do życia, które działając szybciej i pewniej, mogły ich dosięgnąć i ukarać. Rząd ogłosił wolność sumienia. Ten akt uroczysty wniósł spokój w dusze zastraszone surowością nierozsądną; następnie doszło do porozumienia z głową Kościoła katolickiego. Pokój na ladzie ustalił to, co budziło jeszcze obawy nieokreślone. Obywatele wytchnęli na łonie konstytucji.
System nauczania publicznego bardziej skoncentrowany udzielać będą wszędzie dzieciom obywateli wiadomości wstępnych. W szkołach drugiego stopnia będzie się udzielać zasadniczych wiadomości z języków starożytnych, geografii, historii i rachunków. Trzydzieści szkół pod nazwą liceów utworzy i będzie się udzielać Rzeczpospolitą w głównych miastach 6000 wychowanków ojczyzny będzie rozdzielonych między te trzydzieści zakładów, którzy będą utrzymywani i uczeni na koszt Rzeczpospolitej 3000 będą spośród dzieci wojskowych albo urzędników zasłużonych wobec państwa.
Kodeks cywilny był zapowiedziany poprzedniego roku jako mający wejść pod obrady ciała prawodawczego, lecz praca rozrosła się w ręku redaktorów, trybunały zostały wezwane do jego ulepszenia, wzbogacony ich uwagami jest oddany Radzie Stanu do surowego roztrząśnienia. Pomnaża się warsztaty w aresztach i więzieniach, a praca wygania stamtąd próżniactwo. W wielu departamentach nie ma już żebractwa. Na wszystkich wielkich traktach drogi zostały albo wkrótce będą naprawione. Najważniejszy z wszystkich kanałów jest kopany kosztem państwa, a inne będą wkrótce stworzone zapobiegliwością prywatną. Nakreślono projekty upiększenia Paryża i już niektóre z nich zostają wykonane.

1. Jakie najważniejsze dokonania rządu napoleońskiego wymieniono w sprawozdaniu.
2. Jakie przedsięwzięcia i reformy zostały zapowiedziane w dokumencie.
3. Jakie grupy społeczne mogły odnieść największe korzyści z przedstawionych posunięć władz napoleońskich

Shandor
25-04-06, 15:10
nie umiesz czytać ze zrozumieniem? :10:

Goerres
25-04-06, 15:19
grucha, czy ty naprawde jestes taki tępy ?

whatever
25-04-06, 15:24
po jakiego ci pomoc z historii jak i tak z polaka nie zdasz

Indianka
25-04-06, 16:56
po jakiego ci pomoc z historii jak i tak z polaka nie zdasz

Dać mu szansę,dać mu szansę :81:

bamberos
26-04-06, 02:12
a tutaj jak zawsze pomoc aż sie palcami przelewa :114:

SaiykoPat
26-04-06, 02:22
wytlumacz mi to
masz tekst i masz 3 pytania do tego tekstu i nie potrafisz sam tego zrobic :119:

bamberos
26-04-06, 13:56
chciałem zeby ktoś poradził pomugł ja niepotrafie :96:

Papla
26-04-06, 14:08
Napoleon podbudowywal swoich zolnierzy zapraszajac ich przed bitwa do swojego namiotu na krotka sesje seksu oralnego ze swoja babcia. Nastepnie oznajmial, ze w wypadku przegranej, sesja bedzie powtorzona po bitwie. Dlatego tez, w obliczu jakiegokolwiek starcia zbrojnego wojska francuskie uciekaly nie przed wrogiem, lecz przed konsekwencjami pozazki. i tak zostalo do dzis

reszta pytan to deliberacje na ten sam temat.

bamberos
26-04-06, 14:57
piękny piękny pieknoręki