PDA

Zobacz pełną wersję : karany czy niekarany



Slonzok
10-02-06, 14:45
Moje pytanko może wydawać sie dziwne, ale prosze o odpowiedz.

Mam kumpla który jako nastolatek (mlody i glupi), mial drobne zatargi z prawem (kradziez w sklepie), ale zmadrzał. Szukajac pracy znalazł ogłoszenie gdzie jednym z 2 wymagan jest niekaralność !! Ponoć trzeba zwrócic sie do sądu o takowe zaświadczenie....moje pytanie brzmi czy w jego sytuacji, gdy kiedyś miał zawiasy (juz sie skonczyly) to jest postrzegany przez sad jako osoba niekarana czy karana? Nigdy nie był w więzieniu ani w zakładzie poprawczym.
Co by dostał w odpowiedzi na wniosek (kosztuje 50zł) o niekaralnosci?

Z góry dzieki za info.

Shandor
10-02-06, 14:57
już Ci odpowiadam... skoro miał zawiasy, to znaczy, że został skazany już po 18-tym roku życia, ważna jest data prawomocności wyroku, jesli miał tylko karę w zawieszeniu, oraz okres próby, jeśli do tego miał grzywnę, to data kiedy ją uiścił w całości... Jeśli miał tylko zawiasy (bez grzywny) to zatarcie skazania powinno nastąpić pół roku po zakończeniu okresu próby, czyli jeśli wyrok uprawomocnił się 12.12.2000 roku a okres próby wynosił 2 lata, to zatarcie powinno nastąpić 12.06.2003 roku, jesli miał grzywnę dodatkowo, to zatarcie następuje po spłaceniu grzywny w całości, nie może też ulec zatarciu w trakcie okresu próby. Może też wystąpić z wnioskiem o zatarcie skazania do Sądu w którym został skazany, to kosztuje 45 zł, może o to wystąpić po minięciu połowy wyznaczonego okresu do zatarcia. Ważne jest na jaką karę i jakiego rodzaju został skazany

Slonzok
10-02-06, 17:32
Już mówie, to było w '98 roku miał wtedy 16 lat,
dostał wyrok w zawieszeniu na 1,5 roku, bez grzywny.
Wieć w powyższym przypadku, jest on osoba karana czy nie??

O ile wiedziałem, że można wystapic o wniosek czy sie jest karanym czy nie jest, to nie wiedziałem że mozna wystapić z wnioskiem o zatarcie sladów skazania.

Shandor
10-02-06, 17:42
miał 16 lat i dostał karę w zawieszeniu? :124: to powiedz mi jeszcze czy był karany przez Sąd rodzinny czy Wydział Karny? bo jesli miał 16 lat to chyba przez Rodzinny? wtedy zatarcie następuje po uzyskaniu pełnoletności, i figuruje jako niekarany... ale jest też możliwość, że został skazany w wieku 16 lat przez Sąd karny, ale to tylko, jesli popełnił przestępstwo o dużej szkodliwości społecznej... wtedy mozna go skazać przed Sądem "dla dorosłych". Tak czy inaczej, wg prawa powinien być nie karany, ale na wszelki wypadek powinien zażądać karty karnej tak dla własnej wiadomości, jakby jeszcze figurował (a nie powinien wg moich obliczeń) to może zgłosić to do Sądu w którym był skazany. Nie mogę tego pojąc, naprawdę miał 16 lat i został skazany na karę w zawieszeniu? na karę pozbawienia wolności z zawieszeniem jej wykonania na okres próby? a może na poprawczak w zawiasach? :124:

Slonzok
10-02-06, 19:28
Aż tak dokładnie to sie nie dopytywałem powiedział że w zawiasach, przez jaki sad też nie wiem, bo w tamtym okresie był...hm...buntownikiem zdarzyl mu sie tez wyrok za pobicie ale nie wiem w jakim wieku i na ile. Czy zażądanie tej karty karnej cos kosztuje??

Shandor
10-02-06, 19:35
50 złotych :)

Slonzok
10-02-06, 19:39
Ale te prawo w naszej polsce jest drogie :) 50 zł za samo sprawdzenie i 45 za ewentualne zatarcie śladów skazania.

Ktoś na jakimś forum miał taka stopke:
"Prawo jest jak gó***, albo w nie wdepniesz, albo można je obejść."
Coraz bardziej sie z tym zgadzam :)

Jestes prawniczką? No no, nie chciałem urazić :)
Więc dlaczego udzielasz porad prawnych na tym forum?
Nie mówie że to źle :)

Shandor
10-02-06, 19:44
z czegoś muszę żyć, nie? :)

[ Dodano: 11-02-2006, 11:32 ]

Jestes prawniczką? No no, nie chciałem urazić
Więc dlaczego udzielasz porad prawnych na tym forum?
Nie mówie że to źle

nie jestem...
a udzielam, bo was lubię...
i muszę dbać, żeby was wszystkich nie pozamykali! :28: