PDA

Zobacz pełną wersję : Zaskarżyc grafika?



Mayger
16-12-05, 15:42
Witam,

Droga prawniczko Kasiu :). Mam do problem z jednym grafikiem, który zrobił mi design na stronę www. Zapłaciłem mu wszystko elegancko, ale po pewnym czasie zauważyłem że na jednym z forum dał ogłoszenie sprzedaży prawie identycznego design’u trochę rozszerzył i zmienił parę drobiazgów, lecz gołym okiem widać ze po prostu przerobił sprzedaną grafikę.... Tworze dość duży serwis i nie mogę sobie pozwolić, aby inne strony internetowe maiły niemal identyczną grafikę. Czy są na to jakieś paragrafy, w końcu gdy zakupiłem grafikę otrzymałem praw autorskie.. Proszę o pomoc.

Shandor
16-12-05, 19:55
Witaj, z zasady nie udzielam porad "prawnych" osobom, które nie piszą na forum, ale...
tutaj nawet nie ma co radzić, jeśli stać Ciebie na średniej klasy adwokata, i masz pewność, że grafik posiada majątek z którego można przeprowadzić w późniejszym czasie egzekucję komorniczą, to nie ma się nad czym zastanawiać, tylko zakładać mu sprawę, jeśli naprawdę masz teraz prawa do tej grafiki i zawarłeś wcześniej z nim umowę, w której zabezpieczyłeś się przed taką ewentualnością...
z tego co się orientuję, to możesz wystąpić na drogę cywilną, ale radzę Ci pogadać z nim wcześniej, postraszyć, że wytoczysz mu proces i zażądać zwrotu gotówki, powiedz mu niech se wsadzi w d... tą swoją grafikę, ale niech odda Ci Twoją kasę. Znajdź sobie jakiegoś innego grafika, za połowę tej ceny zrobi Ci o niebo lepszą, jak już wydębisz kasę od gościa, to wyzwij go odpowiednio, tylko bez świadków. A jak nie umiesz wyzywać, to też Ci poradzimy :) z przyjemnością, bo mamy tu paru fachowców.

(Chyba, że grafikiem był ktoś od nas, to wtedy nie radzę sprawy zakładać, bo to tak jakbyś umarł w butach :) )

[ Dodano: 2005-12-16, 20:12 ]
Tak na powaznie nie potrafię Ci doradzić na 100%, ale mogę się dowiedzieć jesli naprawdę Ci zależy, tylko musiałabym wiedzieć czy zawarłeś jakąś umowę, i znać dokładnie jej tekst, bo to jest bardzo ważne...

acha! jeszcze jedno! nie jestem prawniczką :) i wolę prawo karne od cywilnego, ale jesli trzeba to oczywiście pomogę...

maciekmrc
17-12-05, 12:11
ukamieniowac skurwysyna!

a tak serio to tak jak pisze Kaska, postrasz go najpierw sparwa w sadzie, najlepiej prywatny telefon wtedy to juz kupa mu w majty poleci





:92:

Simmek
17-12-05, 12:56
Umowa na pismie, nie ma sprawy...
tylko co od niego kupowalas pomysl na strone?
Czy wykonanie layera?
To jest duza roznica jesli pomysl wygrywasz jesli tylko wykonanie to mozesz sie bujac...

A takie cos sie zalatwia format sys na jego komputerze...

Tutenchamon
24-01-07, 20:11
1. primo...zadzwon i spytaj co z tym zrobimy
2. primo...na bank nie ma legala w kompie (juz masz sprawe wygrana)
3. primo...powinienes nagrac projekt ktory zrobil Ci grafik na cd, ladnie zapakowac w kopertke i wyslac do siebie (poprosic o pieczec lakowa) to kosztuje grosze (chodzi o date)
4. primo...zaiks powie Ci to samo co ja
bo w ten sposob zabezpieczalem projekty dla klientow
zaiks to nie tylko muzyka.
pozdrawiam:)