PDA

Zobacz pełną wersję : Estragon, śmietana i polędwica w jednej stały patelni



sabinka
16-10-07, 14:59
(sama tego nie pisalam, skopiowane ze stronki)

składniki
4 słuszne kotlety z polędwicy
szklanka nie chudej śmietany
łyżeczka suszonego lub świeżego estragonu
sól
pieprz
czubata łyżka masła
dwie łyżki oliwy





Polędwica to doskonałe mięso i... najczęściej marnowane na "schabowe". Może i te schabowe nie są takie złe, ale daleko im do potrawy, którą warto się delektować podczas sobotniego wieczoru.

Kiedy mam piękny kawałek polędwicy wieprzowej, przygotowuję z niej sznycle w sosie śmietanowym z estragonem. Śmietana doskonale podkreśla delikatny smak mięsa i wydobywa z niego aromat, estragon dodaję zaś zdecydowania.

Polędwicę kroję na średnio grube plastry - tak na jakieś dwa palce, potem rozpłaszczam ręką - powinni zabronić ustawowo używania tłuczka do takiego mięsa, hehe.

Delikatnie solę i pieprzę. Na patelni rozpuszczam dość dużo masła z odrobiną oliwy - dzięki temu masło się nie spali, a potrawa będzie miała zdecydowanie lepszy smak. Na rozgrzane masło kładę polędwicę i smażę krótko na silnym ogniu, kiedy mięso jest lekko zrumienione z obu stron, zmniejszam ogień do minimum i zalewam śmietaną, energicznie rozprowadzając ją po całej patelni - tak, żeby górna powierzchnia nie była przykryta śmietaną - tam bowiem wrzucam odrobinę suszonego estragonu.

Patelnię przykrywam i pozwalam by danie same się dokończyło - trwa to jakieś dziesięć, piętnaście minut.

Ten czas poświęcam na zrobienie sosu do sałaty - do takiego mięsa doskonale pasuje sałata z cukinią z sosem vinegrette.

Cukinię kroję wzdłuż na bardzo cienkie plastry - używam do tego obieraczki do ziemniaków. Następnie fantazyjnie układam na porwanych liściach sałaty i polewam sosem. Dla koloru wszystko posypuję garścią posiekanych na kawałki pomidorów, które wcześniej obrałem i pozbawiłem nasionek.

Takiej polędwicy doskonale robi towarzystwo bagietki lub pieczonych ziemniaków i wytrawne białe wino.




to dzisiaj bede robic, bo mam goscia na obiad :oko2:
pozniej napisze czy bylo warto :)

JaMajka
16-10-07, 15:01
mmmmmm no na polędwicę to bym się wprosiła:) ja nie lubię marnować mięsa...

portia
16-10-07, 17:55
moja kontra: http://dobreforum.pl/showpost.php?p=152154&postcount=2
ostatni przepis

sabinka
16-10-07, 21:48
przepraszam portia, nie szukalam tak :)
ale bylo pycha :104:

portia
16-10-07, 22:16
eeee - mój jest nieco inny, więc nie wiem za co przepraszasz? :D

sabinka
16-10-07, 22:45
cos dzisiajz e mna nie tak :)