PDA

Zobacz pełną wersję : Kuba Rozpruwacz był Polakiem!



MaT
20-04-07, 14:01
Najsłynniejszy w historii seryjny morderca urodził się w Kielcach. Nim został Kubą Rozpruwaczem nazywał się Józef Lis i przez 16 lat mieszkał przy ul. Hipotecznej – podała "Gazeta Wyborcza". Na trop sensacyjnego odkrycia wpadł historyk z RPA.


Kuba Rozpruwacz (ang. Jack the Ripper) do historii kryminalistyki przeszedł jako jeden z najsłynniejszych i najbardziej okrutnych seryjnych morderców. Grasował w londyńskiej dzielnicy Whitechapel w 1888 r. Zabijał wyłącznie prostytutki. Zadawał ofiarom głębokie rany szyi, okaleczał genitalia, usuwał organy wewnętrzne i masakrował twarze.

Od 1978 prof. Onselen badał życiorys groźnego XIX-wiecznego przestępcy Josepha Silvera. Silver kierował gangiem handlu kobietami i prowadził domy publiczne na całym świecie, trudnił się też napadami, wymuszaniem haraczy. Był bezwzględnym bandytą, psychopatą i oszustem. Jako tajny informator policji z kilku krajów wielokrotnie zmieniał nazwiska.

Onselen latami szukał śladów Silvera na czterech kontynentach. Aż w końcu trafił do Kielc, gdzie w Archiwum Państwowym znajdowały się dokumenty dotyczące dzieciństwa przestępcy. W badaniach pomagał mu prof. Jerzy Szczepański z Akademii Świętokrzyskiej.

Joseph Silver, którego prawdziwe nazwisko brzmiało Józef Lis, urodził się w Kielcach w 1868 r. w żydowskiej rodzinie. W wieku 16 lat wyemigrował do Londynu, gdzie w latach 1885-89, jako Joseph Isaac, prowadził zakład fryzjerski.

W 1888 r. kilkaset metrów od jego firmy doszło do pięciu makabrycznych zabójstw prostytutek. Mordercą miał być Kuba Rozpruwacz. - Każdy, kto studiuje historię Londynu w tamtym okresie, nie może pominąć morderstw w Whitechapel. Robiłem wszystko, aby wykluczyć związek Silvera z Kubą Rozpruwaczem. Ale moja praca dostarczała mi kolejnych dowodów i poszlak, że to ta sama osoba - powiedział "Gazecie" Onselen.

Czy urodzony w Kielcach Józef Lis był Kubą Rozpruwaczem? - Zakrwawionego noża, dowodu stuprocentowego, nie znaleziono i być może nigdy nie znajdziemy - przyznaje Onselen. Ale efekty jego 30-letnich badan jednoznacznie na to wskazują. Opisał je książce "The Fox and The Flies: The World of Joseph Silver Racketeer and Psychopath" ("Lis i gliniarze: Świat Józefa Silvera, bandyty i psychopaty").


....polak potrafi :oko2:

efis
20-04-07, 14:32
:) :)
Oprócz nazwiska Lis padaja jeszcze 2 polskojęzyczne nazwiska: Seweryn Kłosowski i Aaron Kozminski
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kuba_Rozpruwacz

6 biegowy
21-04-07, 00:12
Mat masz moze jeszcze jakies inne materialy na ten temat ?

MaT
21-04-07, 11:23
Mat masz moze jeszcze jakies inne materialy na ten temat ?
Artykuł ten przypadkowo "wpadł" mi w ręce, a że jest całkiem ciekawy postanowiłem go tutaj zamieścić. Jeżeli znajdę coś innego, napewno wrzucę.

u-boat
21-04-07, 11:51
"..Rodzina Lisów mieszkała przy ówczesnej Hipotecznej 7 (dzisiaj to plac Wolności 12), w oficynie. Józef był trzecim dzieckiem, które zapisano w gminie żydowskiej w 1868 roku i gmina była z tego faktu bardzo zadowolona - mówi prof. Szczepański. - Józef miał 16 lat, kiedy wyjechał do Londynu. Nie ma niezbitych dowodów, że to on był Kubą, ale morderstwa ustały, kiedy ruszył dalej w świat. A późniejsza lista jego dokonań jest imponująca: napady na banki, haracze, prowadzenie domów publicznych. W bandyckim rzemiośle pomagał mu brat Jakub.."