PDA

Zobacz pełną wersję : Kawa



mineczka
25-02-07, 13:12
Właśnie piję kawkę rozpuszczalną z mlekiem i cukrem i tak mnie naszło
Historia kawy


Według jednej z legend kawę odkryły... kozy, które po zjedzeniu owoców z krzewu kawowca brykały bardziej niż zwykle co zastanowiło ich pasterza, który również spróbował czerwonych owoców i poczuł się ożywiony, zapomniał o zmęczeniu i chęci snu.

Inna legenda mówi, że kawę odkryli mnisi w Etiopii, którzy przygotowywali wywar z owoców kawy aby móc spędzać długie nocne godziny na modlitwach.

Trudno dociec jak było naprawdę, ale faktem jest, że kawa pochodzi z okolic obecnej Etiopii. Na początku była ona spożywana (jej owoce) sporadycznie w razie potrzeby, np. bitwy międzyplemiennej, aby wojownicy nie stracili sił. Krzewy prawdopodobnie zaczęto uprawiać w V lub VI w. n.e. Nie wiadomo też kto wymyślił palenie kawy, prawdopodobnie ktoś przypadkiem ją spalił i wtedy odkryto jej niezwykły aromat.

Gorący napój zaczęto podawać dopiero w średniowieczu.

Przez chrześcijan kawa długo uznawana była za napój szatański (bo pochodzący z krajów arabskich). Dyskusje musiał rozstrzygnąć w XVI w. papież Klemens VIII, któremu kawa zasmakowała jednak, wobec czego uznał, że "szatana trzeba wypędzić, a kawę uczynić napojem chrześcijan".


Rodzaje kawy
Arabica Etiopia Sidamo
jej ziarno wygląda niezbyt atrakcyjnie, smak ma jednak znakomity, korzenno-czekoladowy. Nie jest ostry ani intensywny, głęboki, mocny aromat, lekka kwaskowość. Rośnie w stanie dzikim w naturalnym środowisku.

Arabica Etiopia Djimah
specyficzny, bogaty smak z akcentami winnymi i owocowymi. Mało atrakcyjny wygląd, lecz niepowtarzalny aromat. Rośnie dziko na wys. 1200 m. n.p.m.

Arabica Excelso Kolumbia
uchodzi za najlepszą kawę kolumbijską i ma też najwyższą cenę, łagodny bardzo naturalny i delikatny smak lekko kwaskowy oraz wspaniały aromat, jej smak często bywa określany słowem "jedwabisty" należy ona bowiem do najbardziej zrównoważonych, nadających się do picia o różnych porach dnia.

Arabica Kolumbia Supremo
Mocna i dojrzała, łagodnie kwaskowa z nieznacznym akcentem orzechowym, bardzo wysokiej jakości. Uprawiana na dużej wysokości.

Arabica Brazylijska Minas
o łagodnym i delikatnym smaku, pozbawiona goryczki, o niskiej kwaskowości i czekoladowym posmaku.

Arabica Brazylia Santos
wysokiej jakości ziarno uprawiane w rejon w rejonie Sao Paolo. Bardzo orzeźwiająca, lekko gorzkawa. Doskonały zamiennik dla kaw mieszanych.

Gwatemala Antiqua
dojrzewa na znacznych wysokościach. Jej pikantny i wyrafinowany oraz zrównoważony smak zaspokaja najwybredniejsze gusta koneserów, ma naturalny korzenny posmak i dużą zawartość kofeiny.

Arabica Hawajska
bardzo wysokiej jakości o intensywnym smaku z wyraźnym orzechowym akcentem. Daje mocny napar o wspaniałym aromacie.

Jamajka Blue Montain
najdroższa kawa na świecie, doskonale zrównoważona z akcentami owocowymi i kwaskowością. Daje intensywny i mocny aromat, jej smak odznacza się niezwykłą trwałością. Kawa dla koneserów.

Arabica Honduras
dobra jakościowo kawa z wysoką kwaskowością, o łagodnym smaku. Zalecana do mieszanek średniej mocy.

Arabica Kostaryka Tarazzu
najwyżej ceniona kawa kostarykańska, o czym decyduje jej lekki i czysty smak z nutą orzechową oraz cudowny aromat, dość orzeźwiająca i mocna.

Arabica Kubańska
o czystym smaku i średniej mocy, z niską kwaskowością i dymnym posmakiem. Dobrej jakości.

Arabica Meksykańska Maragogipe
o specjalnym sorcie ziarna, Daje subtelny, apetyczny, dojrzały i głęboki smak. Uprawiana w sposób naturalny. Nazywana również Elephant.

Arabica Nikaragua Superior
ma dobrą kwaskowość i naturalny koniakowy posmak, silnie aromatyczna o średniej mocy. Łagodna w smaku, zalecana do kawy espresso, świetna na śniadanie.

Arabica Nowa Gwinea (Sigri Sifodet)
o zrównoważonym smaku i dużej mocy. Lekko syropowata o znakomitej kwaskowości. Dobra do espresso i mieszanek.

Arabica Tanzania AA
ostry i wyrazisty smak o łagodnej kwaskowości ze wspaniałym aromatem. Należy do najlepszych na świecie.

Arabica Kenia AB
jedna z najlepszych kaw na świecie o wyrazistym smaku. Ma znakomity aromat i owocowe akcenty smakowe, bardzo pobudzająca i orzeźwiająca. Uprawiana na wys. 1500-2100 m. n.p.m.

Arabica Zambia AA
bardzo dobrej jakości, w smaku przypomina kawę kenijską, lecz jest trochę od niej lżejsza. Zalecana do espresso i mieszanek.

Arabica Peruwiańska
o zrównoważonym smaku, niezbyt dużej mocy, dobra do mieszanek, ceniona za właściwą kwaskowość.

Arabica Indie Plantation A
winny, delikatny i pikantny posmak. Po zaparzeniu gęsta i ciężka, mocna o dość dużej zawartości kofeiny.

Indie Monsoon Malabar AA
jedna z niewielu kaw, która poddawana jest procesowi "monsunowania", co nadaje jej wspaniały smak, o dużej zaw. kofeiny, doskonała popołudniowa kawa.

India Robusta Cherry AB
duża zawartość kofeiny, gorzkawo-cierpki posmak, mała kwaskowość o bardzo specyficznym smaku.

Robusta Indonezyjska
bardzo mocna o dużej zawartości kofeiny, małej kwaskowości i dużej gęstości

Robusta Wietnamska
duża zawartość kofeiny, zrównoważony smak i średnia kwaskowość. Kawa średniej klasy, nadaje się do mieszanek.

Robusta Uganda
równikowy klimat tego kraju zadecydował o przewadze upraw odmiany robusta. Charakteryzują się one pełnym, bogatym smakiem, b. dobrą kwaskowością oraz równowagą. Kawa o b. dużej zawartości kofeiny.

Arabica Kolumbia Mischung (bezkofeinowa)
bogaty, doskonale zrównoważony smak, bywa z akcentem orzechowym, o średniej kwaskowości, bardzo dobrze zrównoważona. Nie zawiera kofeiny.
I parę przepisów

Kawa á la Wenus

Składniki:
• ajerkoniak - 1/2 filiżanki lub wg uznania
• goździk
• żółtko
• cukier
• gorąca kawa

Filiżankę w połowie napelnić ajerkoniakiem i w polowie gorącą kawą. Dodać cukier do smaku oraz żółtko i dokładnie wymieszać. Pić gorące.

Irish Coffee

• 1 łyżka cukru
• 4 łyżki whisky
• 2 łyżki bitej śmietany

Cukier przesmażyć - zrobić karmel, zalać whisky, wymieszać, przelać do filiżanki, zalać goracą, mocną kawą, wymieszać i przykryć bitą smietaną.

Kawa Amaretto

Składniki:
• 40 ml amaretto
• 150 ml gorącej, mocnej kawy
• bita śmietana

Amaretto wlać do szklanki, dolać kawy, podawać przybrane bitą śmietaną.

Kawa mrożona


Składniki:
• 2 jaja
• 2 żołtka
• 15 dag cukru
• 1/2 l mleka
• wanilia
• 1 łyżka kawy

Sporządzić masę mleczno-jajeczną, jak do lodów. Przed zamrożeniem połączyć z mocnym naparem kawy. Zamrozić, ubijać mikserem kilkanaście sekund i znowu zamrozić. Masa powinna być półpłynna. Podawać w szklankach lub filiżankach, napełniając do 3/4 wysokości. Przybrać bitą śmietaną


Kawa karaibska


Składniki:
• szczypta cynamonu
• 120 ml gorącej kawy
• bita śmietana
• 30 ml mleka
• 45 ml rumu
• 1 łyżeczka cukru

Połączyć najpierw rum z cukrem w szklance, a następnie dodać kawę i mleko. Udekorować bitą śmietana i cynamonem.



Więcej na caffeprego

Selena
25-02-07, 13:47
to ja dolacze przepis na moja ulubina kawe :)
Galliano Hot Shot
15 ml Galliano
20 ml goracej kawy
odrobina bitej smietany

Kieliszek musi byc zwezajacy sie ku dolowi, nalewamy galliano, potem kawe (po sciance, zeby sie nie zmieszalo), a na wierzch kleksik z bitej smietany i juz.

Baileys latte
50 ml Baileys
20 ml espresso
ubite mleko

Polaczyc Baileys i espresso w szklance,a nastepnie dodac ubite mleko.Udekorowac czekolada i cynamonem.

portia
25-02-07, 16:46
kawa jest dla biednych

Miekki
25-02-07, 17:02
pijam kawę raz na kwartał :)

mineczka
25-02-07, 18:13
Codziennie rano piję kawę parzoną a niekiedy po południu rozpuszczalną

ełe piotruś
26-02-07, 09:45
kawa jest dla biednych

kawa jest dobra, cappucino z painka z ekspresu daje rade.

Call
26-02-07, 09:49
Ja piję codziennie rozpuszczalną z mlekiem,nie lubię tej z "gruntem",ja mawia mój kumpel ze Śląska

ełe piotruś
02-03-07, 11:02
tez wole rozpuszczalna z mlekiem pół na pół, a teraz pije pedrosa z gruntem:D

k0573k
06-03-07, 09:01
ja pije co rano do szluga potem jeszcze w ciagu dnia ze 2

Porzadny
31-10-07, 14:17
Nie pijam kawy. Jest niedobra.

Simmek
31-10-07, 15:33
maxwell... parzona

sztetke
31-10-07, 17:34
juz nie pije,bo mnie brzuch od nadmiaru zaczal bolec.

corsaire
23-01-08, 09:00
kawa jest dla biednych

co w takim razie pijasz?

ja lubie podwojne expresso
(ale chyba od 2 tyg wogole kawy nie pilem)

K-A-S-I-A
23-01-08, 13:23
Ja lubię kawę Ice Cappuccino z bitą śmietaną :) pychaaaa

corsaire
23-01-08, 14:57
Ja lubię kawę Ice Cappuccino z bitą śmietaną :) pychaaaa

gdzie taka mozna dostac?

K-A-S-I-A
23-01-08, 19:42
gdzie taka mozna dostac?

nie wiem, ja sama taką robie :) nic trudnego, a ile radości :)

Enemigo
04-03-09, 14:18
Tej Kasi co pisze nad Toba?

Astrum
11-09-10, 13:26
Najlepsza jak dla mnie kawa, to taka z ekspresu ciśnieniowego, w miarę mozliwości taka właśnie piję, bez porównania z innymi, zwłaszcza rozpuszczalną.

Luphis
13-09-10, 01:44
Rozpuszczalna to nie kawa ;)

Ja sobie właśnie piję sypaną. Jak dla mnie najlepsza

emilianna
13-09-10, 10:18
A ja nie pije wcale, o! :oko:

Astrum
14-09-10, 16:38
To przynajmniej oszczędzisz na kawie.

emilianna
14-09-10, 22:35
Poprostu sie nie nauczylam i jakos mi nie smakuje.Minusem jest to,ze po wypiciu (czy to sypana czy rozpuszczalna) zle sie czuje,mam mdlosci i drgawki:96:Dziwne co?